Instalacje przemysłowe chłodzące maszyny CNC

W ostatnich latach dużo miejsca poświęca się daleko idącej i coraz bardziej zaawansowanej automatyce przemysłowej. Niestety, w wielu przedsiębiorstwach praca niektórych instalacji wciąż jest sprowadzona do prostych i mało wydajnych mechanizmów. Jedną z takich instalacji jest system chłodzenia maszyn CNC. Jak on działa i po co w ogóle jest on potrzebny?

Chłodziwo rzecz ważna

Chodzące instalacje przemysłowe opierają swą pracę na chłodziwie, którego celem jest schłodzenie nie tyle samej maszyny, co raczej obrabianych detali. Dzięki temu ich powierzchnia jest gładka, idealnie dopracowana i co najważniejsze, jest pozbawiona tak problematycznych wad materiałowych. Chłodziwo zwykle znajduje się w specjalnym, umieszczonym w dolnej części maszyny zbiorniku. Pobierane jest ono za pomocą pompy i wtryskiwane bezpośrednio do komory roboczej.

Główny zbiornik i co dalej?

Wadą tego systemu jest jego anachronizm. Chłodziwo pobierane jest często ze zbiornika przemysłowego (głównego) za pomocą węży, które rozkładane są na nawierzchni hali. Problem w tym, że obecność węża może skutecznie utrudnić inne zadania realizowane w obrębie hali, w tym dowóz detali na wybrane stanowisko robocze. Istnieje również ryzyko, że wąż ten zostanie z biegiem czasu przecięty, co nie tylko uniemożliwi korzystanie z niego, ale też doprowadzi do zalania podłoża.

Automatyczny system dozowania

Chodzące maszyny CNC instalacje przemysłowe powinny być w pełni zautomatyzowane. Węże doprowadzające chłodziwo do maszyny powinny być połączone z nimi na stałe i to najlepiej w sposób, który uniemożliwi ich uszkodzenie przez przejeżdżające pojazdy lub przechodzących ludzi. Co ważne, pompy doprowadzające chłodziwo do maszyn winny być w pełni zautomatyzowane i powiązane z pływakami określającymi stopień zapełnienia zbiornika maszyn.

Materiał szkodliwy

Trzeba pamiętać, że chłodziwo wykorzystywane do chłodzenia w trakcie procesu obróbki jest w dużym stopniu niebezpieczne dla człowieka. Warto podkreślić, że w procesie produkcyjnym wykorzystuje się jego rozwodnioną mieszaninę. Mimo to zaleca się, aby praca z chłodziwem odbywała się za pośrednictwem rękawic ochronnych. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorstwa powinny dążyć do tego, aby system dystrybucji chłodziwa był jak najbardziej zautomatyzowany i w miarę możliwości bezkontaktowy.

Podsumowując, instalacje przemysłowe zaopatrujące stanowiska robocze w chłodziwo do obróbki metali, winny być zaprojektowane tak, by ich obsługa była jak najbardziej zautomatyzowana. W ten sposób chroni się pracowników i oszczędza się tak ważny czas.